phone 739 742 805
Volejte v po-so: 8-19 hod

ZDARMA vyřízení hypotéky na klíč

Hypotéka na klíč

Klic

ČNB zvyšuje základní úrokové sazby

Vydáno 4. 8. 2017

Na svém čtvrtečním zasedání národní banka upravila hlavní úrokovou sazbu na 0,25 %. Je to první zvýšení sazeb od roku 2008.

Připravený scénář

Nejedná se o nečekaný krok. ČNB si k němu připravovala půdu již od dubnového ukončení intervencí vůči koruně. V původních vyjádřeních se hovořilo o možném zvyšování sazeb v průběhu letošního třetího kvartálu, což sedí. ČNB navíc hrají do karet i ostatní faktory. Jedním z nich je to, že koruna nijak skokově neposiluje, což je způsobeno zejména její překoupeností a postupným realizováním zisků spekulantů, kteří přeci jen upřednostňují rychlejší, i když potenciálně menší zhodnocení. Očekává se totiž, že v průběhu příštího roku by koruna mohla testovat kurz vůči euru na úrovni 25 korun. Roční horizont je však pro mnohé z nich příliš dlouhý.

Dalším důležitým faktorem je neustávající záplava dobrých zpráv z ekonomiky, která začíná pomalu vykazovat známky přehřívání, zejména pak na realitním trhu. Pokud by i míra inflace byla ještě o malinko vyšší než je nyní, vše by pasovalo takřka dokonale.

Další postup

Očekává se, že do konce roku dojde ještě k jednomu mírnému zvýšení (o 0,25 %). Je to však podmíněno zejména klidným kurzem koruny, tedy pokud by se tento pohyboval v pásmu okolo 26 korun za euro. Do dvou let je pak očekáváno postupné zvyšování sazeb až k 1 %, což není nijak drastické. Kromě domácích vlivů je však nutné brát v potaz zejména další kroky ECB, především načasování ukončení programu kvantitativního uvolňování, který nadále běží a v horizontu roku tomu pravděpodobně nebude jinak. Dokud ECB výrazně nezmění svou měnovou politiku, ke skokovému zvýšení sazeb v Česku určitě nedojde.

Dopady na úvěry

Momentální dopady současného zvyšování sazeb budou spíše kosmetické. Větší změny v nabídkách lze očekávat až s případným příštím zvýšením a dalším nastíněním možného vývoje ze strany ČNB. Navíc je pravděpodobné, že budou zdražovat spíše dlouhodobé fixace, a to právě kvůli nejisté podobě sazeb v budoucnosti. Jak však již bylo napsáno výše, momentálně není důvod se nějakého výrazného zdražování kvůli rostoucím sazbám obávat. Peníze a úvěry jsou nadále velmi levné, když reálné úrokové sazby, tedy ty nominální očištěné o inflaci, jsou stále v záporných hodnotách.

 

Autor: Vojtěch Hebnar