phone 737 580 212
Volejte v po-so: 8-19 hod

ZDARMA vyřízení hypotéky na klíč

Hypotéka na klíč

Klic

reprezentativní příklad

banka

Omlouváme se,

hypoteční domy standardně nenabízí Vámi požadovaný úvěr.
Pro nestandardní nabídku Vás bude kontaktovat náš
hypoteční specialista.

Dostupnost bydlení se zhoršuje

Vydáno 18. 3. 2018

Veskrze pozitivní ekonomická čísla z českého hospodářství mají kladný dopad na celkovou životní úroveň obyvatelstva, a to především díky vzrůstající kupní síle. Je však jeden segment, kde ceny a vůbec podmínky v něm výrazně předběhly mzdový růst. Jsou jím reality.

Nebezpečný mix

Průměrná nabídková cena bytů dle serveru RealityČechy.cz vzrostla v únoru na úroveň 2,78 mil. Kč, což je znamená meziroční růst o takřka 400 tis. Kč.

Zároveň s tím došlo i k růstu průměrných úrokových sazeb, a to z 2,05 % na 2,57 %.

Vlastní bydlení jen pro vyvolené?

Takovýto posun klíčových parametrů za pouhých 12 měsíců již může vyvolat značné problémy. A taky tomu tak je, což dobře dokumentuje index návratnosti bydlení.

Z hodnot platných v únoru 2017 (5,85) je již tento ukazatel nyní o 0,7 násobek čistého průměrného ročního příjmu výše (6,55). Zajímavé jsou údaje za jednotlivé kraje, kde se již největší meziroční procentuální nárůsty neodehrávají v Praze, ale zejména v Olomouckém (z 4,31 na 5,92) a Plzeňském (z 4,64 na 5,75) kraji.

V tomto indexu jsou však kromě cen bydlení zahrnuty i příjmy dle jednotlivých regionů. Díky tomu není celkový nárůst tak razantní. Dokonce je hodnota indexu v některých krajích (Karlovarský, Královehradecký, Zlínský) oproti loňsku nižší.

Posledním z dvojice zajímavých grafů je index dostupnosti bydlení, který je vztažen k dosažitelnosti vlastního bydlení skrz poměru splátky hypotéky vůči celkovému měsíčnímu příjmu průměrné domácnosti. Čísla se opět celorepublikově zhoršila, i když jsou mezi jednotlivými kraji značné rozdíly.

Neopakovatelný rok

Loňský vývoj v oblasti nemovitostí byl z hlediska cenových tlaků na realitní segment a jeho financování mimořádný. Jednak došlo po devíti letech ke zvýšení základních úrokových sazeb v ekonomice, což se odrazilo ve výrazné akceleraci zdražování úvěrů. Dále se historicky nízká nezaměstnanost a nadprůměrně rostoucí mzdy pozitivně odrážely v chuti domácností se zadlužovat. Tyto faktory však budou letos velmi pravděpodobně slábnout, respektive výsledné cenové tlaky již nebudou tak silné. Sice průměrná hodnota nemovitostí nadále poroste, ale tempo nastavené v posledních dvou letech zkrátka není ekonomicky udržitelné. Přesto se vyčkávat nevyplatí, jelikož v meziročním horizontu již levněji než nyní nebude.

Zdroj: poradci-sobe.cz

 

Autor: Vojtěch Hebnar