phone 777 955 122
Volajte v po-so: 8-19 hod

BEZPLATNÉ prepojenie na hypotekárneho špecialistu

Prepojenie so špecialistom

Banky už nebudou poskytovat hypotéky na 100 procent ceny nemovitostí

Vydané 14. 6. 2016

Pravidla pro poskytování hypotečních úvěrů budou od října přísnější. Banky již nebudou moci poskytovat hypotéky na 100 procent hodnoty nemovitosti, ale maximálně na 95 procent ceny nemovitosti. Od dubna příštího roku se hranice sníží na 90 procent. V úterý to uvedla Česká národní banka (ČNB).

„Kombinace mimořádně nízkých úrokových sazeb a snadné dostupnosti úvěrů na bydlení vytváří podmínky pro růst cen rezidenčních nemovitostí nad úrovně odpovídající vývoji fundamentálních faktorů" uvedla ČNB.

Centrální banka tak ve své nejnovější Zprávě o finanční stabilitě varovala před rizikem vzniku spirály mezi cenami nemovitostí a úvěry na jejich pořízení. Meziroční tempo růstu nových hypoték loni dosáhlo 30 procent, v letošním prvním čtvrtletí se udržovalo kolem 20 procent. Podle Singera jde o rychlejší tempo, než jakým rostou příjmy domácností. O akutní přehřívání hypotečního trhu sice nejde, ale situace už podle centrální banky vyžaduje zpřísnění podmínek pro poskytování hypoték.

ČNB však podle stávající legislativy nemůže omezení pro hypotéky přímo zavést, bude proto usilovat o změnu legislativy tak, aby mohla například stanovit maximální poměr výše úvěru a hodnoty jeho zajištění (takzvané LTV). Banka bude chtít získat pravomoc i pro stanovení maximální výše úvěru zajištěnému nemovitostí v poměru k čistému ročnímu příjmu dlužníka (LTI) nebo maximální poměr měsíční splátky úvěru a čistého měsíčního příjmu žadatele (DSTI).

Když nebude zákon, chceme větší kapitálové zajištění

Pokud se centrální bance nepodaří změny legislativy dosáhnout, je připravena vyžadovat po institucích poskytujících hypotéky větší kapitálové zajištění. "Zdálo by se nám ale škoda necílit přímo na ten problém, protože kapitálové požadavky by se dotkly všech," řekl guvernér ČNB Miroslav Singer.

Centrální banka už loni vydala doporučení, která měla rizika na trhu úvěrů zajištěných nemovitostí omezit. Banky a další instituce by například neměly poskytovat hypoteční úvěry převyšující hodnotu pořizované nemovitosti. Čtyři procenta úvěrů však hranici 100 procent hodnoty nemovitosti stále překračují. Banky naopak plní doporučení, podle kterého by měl podíl nových úvěrů s LTV v rozmezí 90 až 100 procent dosahovat maximálně 10 procent z celkového objemu hypoték.

"Banky naše doporučení převážně plní, ale část nových úvěrů má rizikovější charakteristiky týkající se schopnosti klienta splácet," řekl guvernér ČNB. Výhodnost nákupu rezidenční nemovitosti podle něj může být pro některé, kteří tak činí, iluzorní.

ČNB proto zpřísnila svoje doporučení v oblasti úvěrů zajištěných nemovitostí. Od 1. října by banky a další finanční instituce měly poskytovat hypotéky maximálně do 95 procent hodnoty nemovitosti. V případě limitu 10 procent z objemu nově poskytnutých úvěrů se mění pásmo z 90 až 100 procent hodnoty nemovitosti na 85 až 95 procent. ČNB zároveň od 1. dubna 2017 nově stanoví limit 15 procent z objemu nově poskytnutých úvěrů v rozmezí 80 až 90 procent hodnoty nemovitosti.

 

 

Autor: Novinky.cz, Janis Aliapulios