phone 739 742 805
Volejte v po-so: 8-19 hod

ZDARMA vyřízení hypotéky na klíč

Hypotéka na klíč

Klic

reprezentativní příklad

banka

Omlouváme se,

hypoteční domy standardně nenabízí Vámi požadovaný úvěr.
Pro nestandardní nabídku Vás bude kontaktovat náš
hypoteční specialista.

Vánoční dárek od ČNB

Vydáno 24. 12. 2017

Česká národní banka na svém posledním zasedání nadělila zájemcům o hypotéky předčasný vánoční dárek – odsunula zvýšení úrokových sazeb na příští rok.

Otázkou není zda ano, ale kdy

Pro zvýšení základní úrokové sazby o 0,25 p.b. již nyní v prosinci hlasovali pouze dva ze sedmi členů bankovní rady. Neznamená to však, že by se jednalo o nějakou změnu kurzu v postupném růstu sazeb, který ČNB od letošního léta nastavila. Naopak, v některých rozhovorech poskytnutých médiím guvernér Jiři Rusnok uvedl, že osobně nevidí příliš rozdíl mezi tím, zda ke zvýšení dojde nyní nebo v únoru, kdy se odehraje další zasedání bankovní rady. Je tedy takřka jisté, jak bude výsledek příštího hlasování vypadat – sazby se posunou směrem vzhůru. Dlouhodobým rovnovážným cílem, ke kterému by se ČNB chtěla při zachování současných příznivých makroekonomických ukazatelů v ekonomice přiblížit do konce roku 2019, je hranice 3 procent u základní úrokové sazby. Pro hypotéky by to znamenalo nabídkové sazby začínající od cca 4,5 – 5 procent.

Čas jsou peníze

V následujících týdnech se tak díky odloženému zvyšování sazeb poněkud otupí tlak na neustálou úpravu ceníků a nabídek komerčních bank, čehož jsme svědky v podstatě celý podzim. Díky dopředu nastíněnému scénáři ČNB, ve kterém bude v průběhu roku docházet sice k mírnému, ale pravidelnému zvyšování sazeb, je takřka jisté, že dění na poli úprav sazeb u komerčních úvěrů, hypotéky nevyjímaje, bude pokračovat. Není to sice jediný faktor, který má na výslednou podobu nabízených sazeb vliv, ale lze celkem dobře vysledovat, že banky s jistým zpožděním kroky ČNB vždy následují. Hlavně tehdy, kdy se jedná o pohyb směrem nahoru.

Celkově je pak výsledek posledního hlasování bankovní rady ČNB dobrou zprávou pro ty, kteří momentálně váhají nad možností, zda si hypotéku vzít. Nyní budou mít k dispozici několik týdnů, kdy sazby zůstanou relativně stabilní a kdy si ještě stále při splnění určitých podmínek mohou vyřídit úvěr se sazbou začínající číslicí 1, což už v průběhu příštího roku pravděpodobně nebude možné.

 

Autor: Vojtěch Hebnar