phone 739 742 805
Volejte v po-so: 8-19 hod

ZDARMA vyřízení hypotéky na klíč

Hypotéka na klíč

Klic

reprezentativní příklad

banka

Omlouváme se,

hypoteční domy standardně nenabízí Vámi požadovaný úvěr.
Pro nestandardní nabídku Vás bude kontaktovat náš
hypoteční specialista.

Absence vlastních zdrojů se začíná výrazně prodražovat

Vydáno 14. 5. 2017

Regulatorní opatření ze strany ČNB v oblasti poskytování hypotečních úvěrů, kdy vydané doporučení ukládá bankám, aby obchody s LTV nad 80 % tvořily pouze 15 % jejich produkčního objemu (počítáno kvartálně), má za sebou první měsíc. Z dosavadních reakcí bank lze usuzovat na to, že úrokové sazby čekají „divoké“ týdny a měsíce.

První linie obrany – zdražení

Dřívější odhady o objemu obchodů, který spadá do kategorie 80+ % LTV, počítaly s tím, že tento činí napříč trhem okolo třetiny celkové produkce. Banky již dříve deklarovaly jasnou vůli regulatorní doporučení ČNB maximálně respektovat. Dle četných změn v nabídce úrokových sazeb v posledních dnech však lze usuzovat, že je reálný vývoj minimálně zaskočil a že splnění 15 % kvóty se pravděpodobně neobejde bez nestandardních kroků (opakované změny sazeb v rámci jednoho čtvrtletí, pozastavení nabídky úvěrů nad 80 % LTV, přísnější kritéria pro žadatele ohledně příjmu či úvěrové minulosti). Projevuje se tak to, že prvotní plán bank na „obranu“ daného limitu, tedy zvýšení úroků v inkriminovaném pásmu, nebyl příliš úspěšný. Úrokový rozdíl mezi pásmy do a nad 80 % LTV již nyní činí u některých bank více než 1 %, přesto poptávka neslábne. I sazba převyšující 3 % p.a., tedy v úrovni běžné do roku 2014, je pro mnoho žadatelů o hypotéku stále atraktivní. Ekonomika totiž nadále „chrlí“ dobrá data, nezaměstnanost je na historických minimech a pokles cen nemovitostí je zatím v nedohlednu, tudíž lidé se zadlužováním příliš neváhají.

Rozhodující pro další chování bank budou květnová data. Pokud příliv nových žádostí o hypoteční úvěry ani přes dosavadní zdražení nepoleví, lze očekávat razantnější kroky. Kromě opětovné úpravy sazeb směrem nahoru je ve hře i dočasné pozastavení poskytování úvěrů do dalšího čtvrtletí. Tomuto se však budou snažit banky pravděpodobně do poslední chvíle vyhnout, jelikož by takovýto krok znamenal pro první z nich značně negativní publicitu a výrazný „šrám“ na jméně. Jasněji však bude až na začátku června.

Vlastní prostředky nad zlato

Vůči rizikům výrazného prodražení úvěrování jsou, alespoň prozatím, ušetřeni žadatelé o hypotéku s vlastními zdroji ve výši minimálně 20 % z odhadní hodnoty nemovitosti. V takovýchto případech je stále možné sehnat hypoteční úvěr se sazbou pod 2 % s tím, že banky jsou navíc vůči takovýmto žadatelům velmi vstřícné. Zodpovědná příprava rezervy je sice „během“ na dlouhou trať, ten se však minimálně díky výrazně nižším úrokům z následného úvěru vyplatí.

 

Autor: Vojtěch Hebnar