phone 739 742 805
Volejte v po-so: 8-19 hod

ZDARMA vyřízení hypotéky na klíč

Hypotéka na klíč

Klic

reprezentativní příklad

banka

Omlouváme se,

hypoteční domy standardně nenabízí Vámi požadovaný úvěr.
Pro nestandardní nabídku Vás bude kontaktovat náš
hypoteční specialista.

Refinancování dle nových podmínek

Vydáno 24. 9. 2017

V letošním roce proběhla či proběhne refixace u rekordního počtu hypotečních úvěrů. Týká se to zejména těch, jež byly sjednávány mezi lety 2012 a 2014, tedy s nejpopulárnějšími fixačnímini obdobími na 3, respektive na 5 let. Po refixace budou i tyto dříve uzavřené hypotéky upraveny dle podmínek daných zákonem o spotřebitelském úvěrů, který je účinný od loňského listopadu.

Výhody pro všechny

Na refinancující čeká hned několik podstatných novinek. Nově budou moci splatit každých 12 měsíců až 25 % ze zbývající části úvěru zdarma a bez udání důvodu. Dále bude možné splatit celý úvěr předčasně v případech nenadálých životních situací s výrazně negativním dopadem na příjmy domácnosti (smrt či závažné onemocnění). Pro ostatní důvodu si banka může účtovat účelně vynaložené náklady, které se zřízením a vedením hypotéky měla.

Při prodeji nemovitosti pak jsou nově poplatky účtované bankami za předčasné splacení limitovány 1 % z celkové výše úvěru, maximálně 50 tis. Kč. Úvěrová smlouva však musí být platná alespoň 24 měsíců.

Zároveň v dalším fixačním období dojde k prodloužení doby, po kterou budou mít úvěrující k dispozici nabídku nových úvěrových podmínek od poskytovatele hypotéky. Nyní to bývá standardně 1 měsíc, nově to jsou měsíce 3. To už je dostatečná doba k tomu, aby bylo možné opravdu do hloubky projít a srovnat podmínky na trhu a případně i vyřídit nový úvěr.

Pozor na přehnaná očekávání

Od podzimu loňského roku, kdy byly úrokové sazby u hypotečních úvěrů na historických minimech, se podmínky zejména u úvěrů s vysokým LTV výrazně změnily. Sazby v pásmu nad 80 % LTV se dnes pohybují okolo 3 % p. a., což je sice stále o nějakou desetinu lepší, než byly u těch nabízených v letech 2012-2014, ovšem rozdíl již není tak markantní. A do budoucna bude přibývat situací, kdy si refinancující z hlediska úroků a výše měsíčních splátek při nových podmínkách nejen že výrazně nepolepší, ale dokonce si spíše pohorší. Je tomu tak proto, že úrokové sazby v ekonomice a cena peněz jako taková po mnoha letech roste.

 

Autor: Vojtěch Hebnar